10 μετάλλια και πολύ καλές επιδόσεις για την αγωνιστική ομάδα κολύμβησης της ΑΕΧ

15 Μετάλλια για την προαγωνιστική ομάδα στο μίτινγκ «Πρώτα Αθλητές, Μετά Πρωταθλητές»
26 Μαρτίου 2019
Έγραψαν ιστορία οι νέοι άνδρες! Πρώτη πρόκριση στην τελική φάση ηλικιακού πρωταθλήματος!
10 Απριλίου 2019

10 μετάλλια και πολύ καλές επιδόσεις για την αγωνιστική ομάδα κολύμβησης της ΑΕΧ

Με την κατάκτηση δέκα μεταλλίων και με συνολικά εξαιρετικές παρουσίες ολοκληρώθηκαν για την αγωνιστική ομάδα οι αγώνες κολύμβησης «Πρώτα Αθλητές και Μετά Πρωταθλητές» που διοργάνωσε ο Ολυμπιακός στο «Πέτρος Καπαγέρωφ» του Πειραιά.

Οι αθλητές του Παναγιώτη Καλογερόπουλου και της Βάσως Κρέστα κρέμασαν συνολικά επτά φορές στο στήθος τους το χρυσό μετάλλιο, μία φορά το ασημένιο και δύο το χάλκινο, ενώ στις επιμέρους κατηγορίες είχαν σημαντικές επιδόσεις και διακρίσεις.

Από δύο χρυσά μετάλλια κατέκτησαν οι Φωτεινή Μέτσιου (400μ. Ελεύθερο, 100μ. Πεταλούδα), Νικολέττα – Κωνσταντίνα Μάργαρη (50μ. Ελεύθερο, 50μ. Πεταλούδα), και Κωνσταντίνα Μέτσιου (200μ. Πεταλούδα, 400μ. Μικτή Ατομική) , ενώ ένα χρυσό (200μ. Ελεύθερο) κι ένα ασημένιο (400μ. Ελεύθερο) ήταν η συγκομιδή της Αφροδίτης Κατσιάρα. Τα χάλκινα μετάλλια κατέκτησαν η Δήμητρα Καρακώττα (200μ. Ελεύθερο) και η Ίλβα Τσάλα (200μ. Ύπτιο).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα όλων των αθλητών της ΑΕΧ

50μ. Ελεύθερο

Γυναικών

Νικολέτα – Κωνσταντίνα Μάργαρη – 27.11 – 1η – 1η και στην κατηγορία Νεανίδων

Θεανώ Αρκαδιανού – 31.65 – 27η – 5η στην κατηγορία Παγκορασίδων Α

Βασιλική Παπαθανασίου – 34.11 – 58η – 18η στην κατηγορία Παγκορασίδων Β

Ανδρών

Χρήστος – Νικόλαος Κουλούρης – 30.22 – 50ος – 10ος στην κατηγορία Παμπαίδων Α

100μ. Ελεύθερο

Γυναικών

Αφροδίτη Κατσιάρα – 1:01.08 – 6η 

Δήμητρα Καρακώττα – 1:02.80 – 13η – 3η στην κατηγορία Νεανίδων

Κωνσταντίνα Παπακώστα – 1:03.09 – 14η – 4η στην κατηγορία Κορασίδων

Θεανώ Αρκαδιανού – 1:10.15 – 50η  – 12η στην κατηγορία Παγκορασίδων Α

Ανδρών

Δημήτρης Γκαρτζονίκας – 58.68 – 20ος – 1ος στην κατηγορία Παμπαίδων Α

Παναγιώτης Βουβουδάκης – 1:00.76 – 32ος – 1ος στην κατηγορία Παμπαίδων Β

Αντώνης Χατζημπαλιώτης – 1:03.32 – 46ος – 2ος στην κατηγορία Παμπαίδων Β

Αριστείδης Πιχλιβάς – 1:03.51 – 47ος – 3ος στην κατηγορία Παμπαίδων Β

Χρήστος – Νικόλαος Κουλούρης – 1:05.94 – 57ος – 11ος στην κατηγορία Παμπαίδων Α

200μ. Ελεύθερο 

Ανδρών

Κωνσταντίνος Δουκόπουλος – 2:04.44 – 16ος – 7ος στην κατηγορία Εφήβων

Δημήτρης Γκαρτζονίκας – 2:10.12 – 30ος – 4ος στην κατηγορία Παμπαίδων Α

Αντώνης Χατζημπαλιώτης – 2:18.68 – 54ος – 1ος στην κατηγορία Παμπαίδων Β

Αριστείδης Πιχλιβάς – 2:21.14 – 59ος – 4ος στην κατηγορία Παμπαίδων Β

Χρήστος – Νικόλαος Κουλούρης – 2:26.82 – 69ος – 17ος στην κατηγορία Παμπαίδων Α

Γυναικών

Αφροδίτη Κατσιάρα – 2:08.68 – 1η 

Δήμητρα Καρακώττα – 2:11.66 – 3η – 1η στην κατηγορία Νεανίδων

Κωνσταντίνα Παπακώστα – 2:16.58 – 10η – 5η στην κατηγορία Κορασίδων

Ίλβα Τσάλα – 2:22.44 – 26η – 10η στην κατηγορία Κορασίδων

Ευδοκία – Ευαγγελία Ζυματούρα – 2:25.91 – 35η – 16η στην κατηγορία Κορασίδων

400μ. Ελεύθερο 

Γυναικών

Φωτεινή Μέτσιου – 4:19.96 – 1η – 1η και στην κατηγορία Νεανίδων

Αφροδίτη Κατσιάρα – 4:27.39 – 2η 

Δήμητρα Καρακώττα – 4:35.49 – 4η – 2η στην κατηγορία Νεανίδων

Κωνσταντίνα Παπακώστα – 4:45.25 – 6η – 2η στην κατηγορία Κορασίδων

Ευαγγελία Βόμβα – 5:37.29 – 28η – 6η στην κατηγορία Παγκορασίδων Β

Ανδρών

Δημήτρης Γκαρτζονίκας – 4:33.79 – 15ος – 4ος στην κατηγορία Παμπαίδων Α

Φίλιππος Καππές – 4:56.83 – 24ος – 1ος στην κατηγορία Παμπαίδων Β

Αντώνης Χατζημπαλιώτης – 4:58.45 – 28ος – 3ος στην κατηγορία Παμπαίδων Β

Αρχάγγελος Παπαγεωργίου – 5:15.54 – 32ος – 6ος στην κατηγορία Παμπαίδων Β

50μ. Πεταλούδα

Γυναικών

Νικολέτα – Κωνσταντίνα Μάργαρη – 28.89 – 1η – 1η και στην κατηγορία των Νεανίδων

Ιωάννα Καββαδία – 33.19 – 23η – 5η στην κατηγορία των Κορασίδων

Κλεονίκη Μουστακάκη – 39.98 – 56η – 20η στην κατηγορία Παγκορασίδων Β

Ευαγγελία Βόμβα – 42.01 – 60η – 23η στην κατηγορία Παγκορασίδων Β

100μ. Πεταλούδα 

Γυναικών

Φωτεινή Μέτσιου – 1:05.90 – 1η – 1η και στην κατηγορία Νεανίδων

Νικολέτα – Κωνσταντίνα Μάργαρη – 1:07.32 – 6η – 2η στην κατηγορία Νεανίδων

Κωνσταντίνα Μέτσιου – 1:07.65 – 7η – 2η στην κατηγορία Κορασίδων

Ευδοκία – Ευαγγελία Ζυματούρα – 1:13.83 – 23η – 6η στην κατηγορία Κορασίδων

Κλεονίκη Μουστακάκη – 1:33.61 – 44η – 15η στην κατηγορία Παγκορασίδων Β

Ανδρών

Κωνσταντίνος Δουκόπουλος – 1:02.59 – 8ος – 3ος στην κατηγορία Εφήβων

Γιώργος Καραθανάσης – 1:05.72 – 15ος 

Δημήτρης – Απόστολος Ζαγκότης – 1:06.74 – 19ος – 2ος στην κατηγορία Παμπαίδων Α

Μιχαήλ Παπαγεωργίου – 1:14.22 – 36ος – 3ος στην κατηγορία Παμπαίδων Β

Κωνσταντίνος Νικολόπουλος – 1:15.21 – 40ος – 13ος στην κατηγορία Παμπαίδων Α

200μ. Πεταλούδα

Γυναικών

Κωνσταντίνα Μέτσιου – 2:24.85 – 1η – 1η και στην κατηγορία Κορασίδων

Ανδρών

Κωνσταντίνος Νικολόπουλος – 2:38.65 – 23ος – 3ος στην Κατηγορία Παμπαίδων Α

Μιχαήλ Παπαγεωργίου – 2:40.85 – 25ος – 1ος στην Κατηγορία Παμπαίδων Β

Κωνσταντίνος Διασίτης – 2:41.91 – 26ος – 6ος στην Κατηγορία Παμπαίδων Α

50μ. Ύπτιο

Γυναικών

Νεφέλη Κονταρά – 37.64 – 33η  – 17η στην κατηγορία Κορασίδων

Ειρήνη Οικονόμου – 38.49 – 37η – 7η στην κατηγορία Παγκορασίδων Α

Βασιλική Παπαθανασίου – 40.44 – 44η – 8η στην κατηγορία Παγκορασίδων Β

Ανδρών

Κωνσταντίνος Παναγιώτου – 35.00 – 33ος – 7ος στην κατηγορία Παμπαίδων Α

Αρχάγγελος Παπαγεωργίου – 36.70 – 38ος – 8ος στην κατηγορία Παμπαίδων Β

100μ. Ύπτιο

Γυναικών

Ίλβα Τσάλα – 1:14.02 – 11η – 3η στην κατηγορία Κορασίδων

Ευδοκία – Ευαγγελία Ζυματούρα – 1:15.71 – 13η – 4η στην κατηγορία Κορασίδων

Νεφέλη Κονταρά – 1:18.27 – 18η – 7η στην κατηγορία Κορασίδων

Ειρήνη Οικονόμου – 1:19.50 – 21η – 5η στην κατηγορία Παγκορασίδων Α

Κλεονίκη Μουστακάκη – 1:31.85 – 38η – 12η στην κατηγορία Παγκορασίδων Β

Ανδρών

Κωνσταντίνος Παναγιώτου – 1:14.28 – 18ος – 3ος στην κατηγορία Παμπαίδων Α

200μ. Ύπτιο

Ανδρών

Γιώργος Καραθανάσης – 2:47.66 – 26ος 

Αρχάγγελος Παπαγεωργίου – 2:48.20 – 27ος – 8ος στην κατηγορία Παμπαίδων Β

Γυναικών

Ίλβα Τσάλα – 2:34.02 – 3η – 2η στην κατηγορία Κορασίδων

Νεφέλη Κονταρά – 2:45.10 – 9η – 5η στην κατηγορία Κορασίδων

Ειρήνη Οικονόμου – 2:46.66 – 12η – 3η στην κατηγορία Παγκορασίδων Α

Θεανώ Αρκαδιανού – 2:47.96 – 15η – 5η στην κατηγορία Παγκορασίδων Α

Βασιλική Παπαθανασίου – 2:53.36 – 19η – 7η στην κατηγορία Παγκορασίδων Β

100μ. Πρόσθιο

Ανδρών

Φίλιππος Καππές – 1:27.10 – 30ος – 6ος στην κατηγορία Παμπαίδων Β

Μιχαήλ Παπαγεωργίου – 1:30.37 – 34ος – 9ος στην κατηγορία Παμπαίδων Β

Γυναικών

Εμμανουέλα Μιχαλοπούλου – 1:27.40 – 14η – 4η στην κατηγορία Παγκορασίδων Β

200μ. Πρόσθιο 

Γυναικών

Ιωάννα Καββαδία – 3:03.29 – 8η – 1η στην κατηγορία Κορασίδων

Εμμανουέλα Μιχαλοπούλου – 3:08.25 – 12η – 6η στην κατηγορία Παγκορασίδων Β

Ανδρών

Χρήστος Γκουζέλος – 2:49.90 – 12ος – 2ος στην κατηγορία Παμπαίδων Α

Φίλιππος Καππές – 3:06.04 – 21ος – 4ος στην κατηγορία Παμπαιδων Β

Κωνσταντίνος Διασίτης – 3:08.29 – 24ος – 7ος στην κατηγορία Παμπαίδων Α

200μ. Μικτή Ατομική

Γυναικών

Ιωάννα Καββαδία – 2:42.02 – 15η – 6η στην κατηγορία Κορασίδων

Εμμανουέλα Μιχαλοπούλου – 2:51.04 – 27η – 11η στην κατηγορία Παγκορασίδων Β

Ανδρών

Κωνσταντίνος Δουκόπουλος – 2:21.12 – 9ος – 4ος στην κατηγορία Εφήβων

Παναγιώτης Βουβουδάκης – 2:26.52 – 17ος – 1ος στην κατηγορία Παμπαίδων Β

Χρήστος Γκουζέλος – 2:33.06 – 27ος – 3ος στην κατηγορία Παμπαίδων Α

Δημήτρης – Απόστολος Ζαγκότης – 2:34.18 – 30ος – 5ος στην κατηγορία Παμπαίδων Α

Γιώργος Καραθανάσης – 2:34.73 – 31ος 

400μ. Μικτή Ατομική

Ανδρών

Παναγιώτης Βουβουδάκης – 5:15.65 – 12ος – 1ος στην κατηγορία Παμπαίδων Β

Χρήστος Γκουζέλος – 5:26.36 – 15ος – 1ος στην κατηγορία Παμπαίδων Α

Κωνσταντίνος Διασίτης – 5:38.16 – 19ος – 4ος στην κατηγορία Παμπαίδων Α

Κωνσταντίνος Νικολόπουλος – 5:41.00 – 20ος – 5ος στην κατηγορία Παμπαίδων Α

Γυναικών

Κωνσταντίνα Μέτσιου – 5:09.64 – 1η – 1η και στην κατηγορία Κορασίδων