Αυτοχειρία της ομάδας πόλο απέναντι στο ΝΟ Λάρισας

Με εντός έδρας αγώνα κόντρα στο ΝΟ Λάρισας κλείνει το 2019 για την ομάδα πόλο!
20 Δεκεμβρίου 2019
Δύο χρυσά μετάλλια για τον Κωνσταντίνο Τσιάβο στα Ιωάννινα και το 2nd Christmas Cup Finswimming
23 Δεκεμβρίου 2019

Ιδανικοί αυτόχειρες. Κάπως έτσι θα μπορούσε να αποτυπώσει κανείς ότι συνέβη στο παιχνίδι της ΑΕ Χαϊδαρίου με τον ΝΟ Λάρισας για την 5η Αγωνισιτκή του Βορείου Ομίλου της Α2 Υδατοσφαίρισης Ανδρών. Η ΑΕΧ προηγούνταν με 9-7, τρία λεπτά πριν τη λήξη, ωστόσο οι Θεσσαλοί έφυγαν με σπουδαίο διπλό (9-10) εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των «πράσινων» στα τελευταία κρίσιμα λεπτά.

Η ομάδα της Λάρισας είχε το προβάδισμα σε μεγάλο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, όμως η ΑΕΧ δεν άφηνε το ΝΟΛ να ξεφύγει στο σκορ και ισοφάρισε τρεις φορές με τέρματα των Αθυμαρίτη, Παναγούλη και Καλή, ενώ νωρίτερα και με το σκορ στο 2-3 οι φιλοξενούμενοι έχασαν πέναλτι. Το δεύτερο μισό ξεκίνησε με γκολ του ΝΟΛ, όμως ένα σερί 3-0 (Γιαβαρίδης, Αθυμαρίτης, Καλής τα γκολ) έφερε μπροστά την ΑΕΧ με 6-4. Ένα νέο τέρμα του Αθυμαρίτη έφερε το παιχνίδι στο 7-5, όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τους Παπαδόπουλο και Ευσταθίου ισοφαρίζοντας σε 7-7 στη λήξη της τρίτης περιόδου. Οι παίκτες του Θοδωρή Ανδρεάκου δεν πτοήθηκαν και έφτασαν ξανά σε προβάδισμα δύο τερμάτων με τους Καλή και Γκότση, ενώ έχασαν αρκετές ευκαιρίες να κάνουν το 9-6 ή το 10-7. Και αφού δεν έγιναν τρία τα γκολ της διαφοράς η ομάδα της Λάρισας βρήκε γκολ σε κόντρα με τους Πατούνα και Παπαδόπουλο, ενώ ολοκλήρωσε την ανατροπή με τέρμα του Μεταξιώτη 0:40 πριν το τέλος.

Παρά την ήττα, η ΑΕΧ παρέμεινε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, χάνοντας όμως μεγάλη ευκαιρία να αποσπαστεί από τους διώκτες της στη μάχη της εισόδου στην τετράδα που οδηγεί στα πλέι οφ.

ΑΕ Χαϊδαρίου – ΝΟ Λάρισας 9-10 (1-1, 2-2, 4-4, 2-3)

ΑΕ Χαϊδαρίου (Θοδωρής Ανδρεάκος): Οριάνος, Ρουμάνης, Καραγιάννης, Οικονομόπουλος, Παναγούλης 1, Γκότσης Γ. 1, Στυλιανάκης, Γρηγορόπουλος, Αθυμαρίτης 3, Καλής 3, Γιαβαρίδης 1, Ξυλάς, Μιγόπουλος, Κουρτίδης, Τσιότσιος

ΝΟ Λάρισας (Γιάννης Θεοχάρης): Μπεζιλιώτης, Μεταξιώτης 1, Στεργίου Δ. 2, Δανιήλ Θ., Μονιούδης 1, Ζαφειρίου 1, Κόρακας, Αλεξανδρής, Ευσταθίου 1, Πατούνας 1, Δίπλας, Θεοδωρόπουλος Αν., Παπαδόπουλος Τρ. 3