Δύο όρια Εθνικής Ομάδας από την Ευδοξία Θωμάκου – 26 Μετάλλια για την ομάδα Τεχνικής Κολύμβησης!

Μεγάλο διπλό στο Γέρακα! Κοιτάζει ψηλά η ΑΕΧ!
10 Μαρτίου 2018
Πολύτιμες εμπειρίες για τις Κορασίδες της ΑΕΧ!
12 Μαρτίου 2018

Δύο όρια Εθνικής Ομάδας από την Ευδοξία Θωμάκου – 26 Μετάλλια για την ομάδα Τεχνικής Κολύμβησης!

Τη συμμετοχή της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων-Νεανίδων που θα διεξαχθεί στην Κωνσταντινούπολη από 28 Ιουλίου έως τις 4 Αυγούστου εξασφάλισε η Ευδοξία Θωμάκου, αφού στους Χειμερινούς Αγώνες Νοτίου Ελλάδας που διεξήχθησαν στον Πειραιά και στο Κολυμβητήριο «Πέτρος Καπαγέρωφ» το σαββατοκύριακο (10-11 Μαρτίου) έπιασε τα όρια που είχε θέσει η ΚΟΕ (Κολυμβητική Ομοσπονδία Ελλάδας) στα 200μ. και στα 400μ. Διπλά Πέδιλα.

Η Ευδοξία Θωμάκου που πέτυχε δύο όρια για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων – Νεανίδων με τον προπονητή της ομάδας Φραγκίσκο Σιάμο.

Από εκεί και πέρα συνολικά η εμφάνιση των αθλητών του Φραγκίσκου Σιάμου ήταν εκπληκτική, αφού κατέκτησαν συνολικά 26 (!) μετάλλια, από τα οποία τα 15 (!) ήταν χρυσά. Μάλιστα αν δεν υπήρχε και μια μικρή ατυχία με μια μικροασθένεια του Κωνσταντίνου Τσιάβου, η συγκομιδή θα μπορούσε να είναι ακόμη μεγαλύτερη.

Όλα οι αθλητές της ομάδας προσπάθησαν πολύ σκληρά και αυτό δείχνει το υψηλό επίπεδο στο οποίο βρίσκονται. Συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές και στους προπονητές τους.

Μέσα στην εβδομάδα θα αναρτηθούν επιπλέον φωτογραφίες στο Facebook της ομάδας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

100μ. Διπλά Πέδιλα

Κατηγορία Ανδρών

Κωνσταντίνος Τσιάβος 46.20 – 8ος

Κατηγορία Εφήβων

Εμμανουήλ Σκαλίδης – 48.98 – 6ος

Λάμπρος Αθανασίου – 50.04 – 9ος

Κατηγορία Παμπαίδων Β

Βασίλ Τσέλο – 1:01.92 – 1ος

Κατηγορία Νεανίδων

Βενετία Μπάτσιου – 51.92 – 1η

Κατηγορία Κορασίδων

Γεωργία Μπάτσιου – 55.63 – 2η

Κατηγορία Παγκορασίδων Β

Αναστασία Φλώρου – 1:08.74 – 5η

Κατηγορία Προαγωνιστικών

Ιωάννης Μπάτσιος – 1:04.05 – 1ος

200μ. Διπλά Πέδιλα

Κατηγορία Ανδρών

Κωνσταντίνος Τσιάβος 1:47.02 – 6ος

Κατηγορία Εφήβων

Λάμπρος Αθανασίου – 1:51.35 – 6ος

Κατηγορία Παμπαίδων Β

Βασίλ Τσέλο – 2:19.59 – 1ος

Κατηγορία Νεανίδων

Ευδοξία Θωμάκου – 1:50.14 – 1η – όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων Νεανίδων

Βενετία Μπάτσιου – 1:52.34 – 2η

Κατηγορία Κορασίδων

Βασιλική Μυλωνά – 1:58.50 -1η

Γεωργία Μπάτσιου – 1:59.82 – 2η

Ιωάννα Σημαντήρα – 2:03.97 – 4η

Άννα – Μαρία Ξιάρχου – 2:11.54 – 6η

Κατηγορία Παγκορασίδων Β

Αναστασία Φλώρου – 2:30.93 – 2η

Κατηγορία Προαγωνιστικών

Ιωάννης Μπάτσιος – 2:18.70 – 1ος

50μ. Διπλά Πέδιλα

Κατηγορία Εφήβων

Εμμανουήλ Σκαλίδης – 21.80 – 5ος

Λάμπρος Αθανασίου – 23.21 – 7ος

Κατηγορία Γυναικών

Κατερίνα Μιχαλοπούλου – 26.56 – 7η

Κατηγορία Νεανίδων

Βενετία Μπάτσιου – 24.14 – 1η

 

Κατηγορία Παγκορασίδων Β

Αναστασία Φλώρου – 30.92 – 5η

Κατηγορία Προαγωνιστικών

Ιωάννης Μπάτσιος – 27.53 – 1ος

400μ. Διπλά Πέδιλα

Παμπαίδων Β

Βασίλ Τσέλο – 5:04.70 – 1ος

Νεανίδων

Ευδοξία Θωμάκου – 3:56.53 – 1η – Όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων – Νεανίδων

Κατηγορία Κορασίδων

Γεωργία Μπάτσιου – 4:18.47 – 1η

Ιωάννα Σημαντήρα – 4:23.70 – 2η

Άννα – Μαρία Ξιάρχου – 4:36.00 – 4η

100μ. Υποβρύχιο

Κατηγορία Ανδρών

Σάμουελ Τσάλα – 41.82 – 8ος

Κατηγορία Νεανίδων

Κατερίνα – Άννα Θωμάκου – 50.36 – 9η

Κατηγορία Κορασίδων

Άννα Ρουμνάκη – 48.25 – 4η

400μ. Υποβρύχιο

 

Κατηγορία Νεανίδων

Κατερίνα – Άννα Θωμάκου – 3:54.73 – 4η

Κατηγορία Κορασίδων

Άννα Ρουμνάκη – 3:47.02 – 3η

50μ. Επιφανείας

Κατηγορία Ανδρών

Σάμουελ Τσάλα – 20.19 – 7ος

100μ. Επιφανείας

Κατηγορία Γυναικών

Κατερίνα Μιχαλοπούλου – 51.05 – 4η

Κατηγορία Νεανίδων 

Ευδοξία Θωμάκου – 43.43 – 1η

Ιωάννα Τσιάβου – 48.38 – 12η

Κατηγορία Κορασίδων

Βασιλική Μυλωνά – 49.15 – 4η

Ιωάννα Σημαντήρα – 54.40 – 7η

Άννα – Μαρία Ξιάρχου – 58.10 – 10η

200μ. Επιφανείας

Κατηγορία Νεανίδων

Ιωάννα Τσιάβου – 1:46.82 – 6η

400μ. Επιφανείας

Κατηγορία Νεανίδων

Ιωάννα Τσιάβου – 3:52.20 – 2η

Κατηγορία Κορασίδων

Ελπίδα Μάκκα – 3:39.00 – 1η

800μ. Επιφανείας

Κατηγορία Κορασίδων

Ελπίδα Μάκκα – 7:40.17 – 2η

1500μ. Επιφανείας

Κατηγορία Κορασίδων

Ελπίδα Μάκκα – 14:42.06 – 2η

4χ100μ. Επιφανείας

Κατηγορία Κορασίδων

ΑΕ Χαϊδαρίου (Βασιλική Μυλώνα, Ελπίδα Μάκκα, Ιωάννα Σημαντήρα, Άννα Ρουμνάκη) – 3:21.20 – 2η θέση

4χ200μ. Επιφανείας

Κατηγορία Κορασίδων

ΑΕ Χαϊδαρίου (Ελπίδα Μάκκα,  Άννα Ρουμνάκη, Ιωάννα Σημαντήρα, Βασιλική Μυλώνα) – 7:28.87 – 1η θέση

4χ100μ. Διπλά Πέδιλα 

Μικτά Φύλα

ΑΕ Χαϊδαρίου (Εμμανουήλ Σκαλίδης, Ευδοξία Θωμάκου, Βενετία Μπάτσιου, Λάμπρος Αθανασίου) – 3:19.57 – 1η θέση