Εξαιρετικές παρουσίες της αγωνιστικής ομάδας κολύμβησης στους Χειμερινούς Αγώνες Νοτίου Ελλάδας

ΑΕ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ-ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
14 Φεβρουαρίου 2020
Συγκομιδή 19 μεταλλίων για την ομάδα τεχνικής κολύμβησης στους 1ους Πανελλήνιους Χειμερινούς Αγώνες!
25 Φεβρουαρίου 2020

Εξαιρετικές παρουσίες της αγωνιστικής ομάδας κολύμβησης στους Χειμερινούς Αγώνες Νοτίου Ελλάδας

Η ομάδα 4χ200 της ΑΕ Χαϊδαρίου που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην ΟΠΕΝ κατηγορία.

Με συνολικό απολογισμό 24 μετάλλια (10 χρυσά, 8 ασημένια και 4 χάλκινα) ολοκλήρωσε την παρουσία της στους Χειμερινούς Αγώνες Κολύμβησης Νοτίου Ελλάδας που διεξήχθησαν στο ΟΑΚΑ τα τρία προηγούμενα σαββατοκύριακα η αγωνιστική ομάδα κολύμβησης της ΑΕ Χαϊδαρίου! Οι αθλητές του Παναγιώτη Καλογερόπουλου και της Βάσως Κρέστα παρουσιάστηκαν σε πολύ καλή κατάσταση μετά από την σκληρή προετοιμασία και πραγματοποίησαν εξαιρετικές επιδόσεις.

Στην κατηγορία ΟΠΕΝ σημαντικότερη επιτυχία ήταν εκείνη της ομάδας γυναικών 4χ200μ. Ελεύθερο αποτελούμενη από τις Φωτεινή Μέτσιου, Νεφέλη Γιαννοπούλου, Κωνσταντίνα Μέτσιου και Αφροδίτη Κατσιάρα, η οποία τερμάτισε στην πρώτη θέση με χρόνο 8:30.93.

Στα ατομικά αγωνίσματα της ΟΠΕΝ κατηγορία η Φωτεινή Μέτσιου ήταν 2η στα 400μ. ελεύθερο, ενώ δύο μετάλλια, ένα ασημένιο κι ένα χάλκινο, κατέκτησε η Κωνσταντίνα Μέτσιου στα 200μ. και 400μ. Μικτής Ατομικής αντίστοιχα.

Στην κατηγορία των Νεανίδων από ένα χρυσό μετάλλιο κατάκτησαν οι Κωνσταντίνα Μέτσιου και Δήμητρα Καρακώττα, ενώ Ειρήνη Μπαμπουκλή και Νικολέτα – Κωνσταντίνα Μάργαρη ανέβηκαν επίσης  στο βάθρο των νικητών τόσο σε ατομικά, όσο και στις σκυταλοδρομίες.

Στις μικρότερες ηλικιακές κατηγορίες ο Παναγιώτης Βουβουδάκης κατέκτησε τρία χρυσά μετάλλια στα αγωνίσματα των Παμπαίδων Α και στο στυλ της Πεταλούδας (σ. αγωνίστηκε και στην ΟΠΕΝ), ενώ δύο χρυσά κι ένα ασημένιο πήρε ο Αλέξανδρος Ελαιόπουλος στους παμπαίδες Β. Πολύ καλή ήταν η παρουσία της Κωνσταντίνας Πικούλη με ένα χρυσό και ένα ασημένιο μετάλλιο. Ένα χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Φίλιππος Καππές, ενώ όλοι οι παραπάνω αθλητές μαζί με τους Αντώνης Χατζημπαλιώτη, Αριστείδη Πιχλιβά, Αρχάγγελο Παπαγεωργίου κατέκτησαν μετάλλια στις σκυταλοδρομίες.

Εξαιρετικές επιδόσεις σημείωσαν οι Φώτης Παπαθανασίου (συμμετείχε και στην ΟΠΕΝ), Δημήτρης Γκαρτζονίκας, Κωνσταντίνα Παπακώστα, Βασιλική Παπαθανασίου, Μαριμπέλα Τσότα, Σωτήρης Μπούζας, Χριστίάνο Λικάι, Ειρήνη Οικονόμου, Μιχαήλ Παπαγεωργίου, Κωνσταντίνος , Νικόλαος Λάζαρης, Ανδρέας Ίγκας, Χρήστος Γκουζέλος, Ασημίνα Φούντα, Αθανάσιος Λάζαρης και Κωνσταντίνος Διασίτης που αγωνίστηκαν σε ατομικά αγωνίσματα και σε σκυτάτες.

Συγχαρητήρια σε ΟΛΟΥΣ τους αθλητές και τους προπονητές τους.

Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα των Αθλητών της ΑΕΧ στους Χειμερινούς Αγώνες

50μ. Ελεύθερο

Νεανίδων

Νικολέτα – Κωνσταντίνα Μάργαρη – 27.33 – 5η

Παίδων

Δημήτρης Γκαρτζονίκας – 26.20 – 12ος

Κορασίδων

Κωνσταντίνα Παπακώστα – 30.33 – 34η

Παμπαίδων Α

Αντώνης Χατζημπαλιώτης – 27.09 – 8ος

100μ. Ελεύθερο

Παίδων

Δημήτρης Γκαρτζονίκας – 57.18 – 14ος

Κορασίδων

Κωνσταντίνα Παπακώστα – 1:04.43 – 22η

Παμπαίδων Α

Αντώνης Χατζημπαλιώτης – 59.82 – 6ος

200μ. Ελεύθερο

Νεανίδων

Δήμητρα Καρακώττα – 2:14.06 – 6η

Παίδων

Δημήτρης Γκαρτζονίκας – 2:03.85 – 9ος

Κορασίδων

Κωνσταντίνα Παπακώστα – 2:21.63 – 22η

Παμπαίδων Α

Αριστείδης Πιχλιβάς – 2:11.68 – 5ος

Αντώνης Χατζημπαλιώτης – 2:12.80 – 8ος

Αρχάγγελος Παπαγεωργίου – 2:22.40 – 19ος

Παγκορασίδων Α

Βασιλική Παπαθανασίου – 2:25.00 – 10η

400μ. Ελεύθερο

ΟΠΕΝ Γυναικών

Φωτεινή Μέτσιου – 4:17.83 – 2η (προκριματικά: 4:26.91)

Αφροδίτη Κατσιάρα – 4:19.20 – 5η (προκριματικά: 4:24.93)

Νεφέλη Γιαννοπούλου – 4:29.57 – 9η

Δήμητρα Καρακώττα – 4:37.22 – 22η

Νεανίδων

Δήμητρα Καρακώττα – 4:37.68 – 3η

Παμπαίδων Α

Αριστείδης Πιχλιβάς –  4:35.30 – 4ος

Αρχάγγελος Παπαγεωργίου – 4:59.19 – 14ος

Παγκορασίδων Α

Βασιλική Παπαθανασίου – 4:56.72 – 7η

800μ. Ελεύθερο

ΟΠΕΝ Γυναικών

Φωτεινή Μέτσιου – 8:51.68 – 4η

Αφροδίτη Κατσιάρα – 9:00.53 – 5η

Νεφέλη Γιαννοπούλου – 9:16.49 – 11η

Νεανίδων

Δήμητρα Καρακώττα – 9:25.62 – 1η

Παγκορασίδων Α

Βασιλική Παπαθανασίου – 9:55.56 – 5η

1500μ. Ελεύθερο

ΟΠΕΝ Γυναικών

Φωτεινή Μέτσιου – 17:06.08 – 4η

Αφροδίτη Κατσιάρα – 17:21.58 – 7η

Νεφέλη Γιαννοπούλου – 17:24.70 – 8η

50μ. Ύπτιο

Νεανίδων

Νικολέτα – Κωνσταντίνα Μάργαρη – 30.64 – 2η

Παγκορασίδων Β

Μαριμπέλα Τσότα – 34.50 – 10η

100μ. Ύπτιο

Νεανίδων

Ειρήνη Μπαμπουκλή – 1:08.65 – 2η

Παμπαίδων Β

Σωτήρης Μπούζας – 1:17.07 – 16ος

Παγκορασίδων Β

Μαριμπέλα Τσότα – 1:14.75 – 8η

200μ. Ύπτιο

ΟΠΕΝ Γυναικών

Ειρήνη Μπαμπουκλή – 2:33.95 – 26η

Παμπαίδων Α

Αριστείδης Πιχλιβάς – 2:29.18 – 8ος

Αρχάγγελος Παπαγεωργίου – 2:39.79 – 21ος

Παμπαίδων Β

Χριστιάνος Λικάι – 2:42.55 – 16ος

Σωτήρης Μπούζας – 2:49.33 – 19ος

Παγκορασίδων Β

Μαριμπέλα Τσότα – 2:42.67 – 9η

50μ. Πεταλούδα

Νεανίδων

Νικολέτα – Κωνσταντίνα Μάργαρη – 28.62 – 4η

Κορασίδων

Ειρήνη Οικονόμου – 33.77 – 43η

Παμπαίδων Α

Παναγιώτης Βουβουδάκης – 27.45 – 1ος

100μ. Πεταλούδα

ΟΠΕΝ Ανδρών

Παναγιώτης Βουβουδάκης – 1:00.93 – 41ος

Γυναικών

Ειρήνη Μπαμπουκλή – 1:07.37 – 19η

Νεανίδων

Ειρήνη Μπαμπουκλή – 1:05.90 – 4η

Κορασίδων

Ειρήνη Οικονόμου – 1:12.84 – 24η

Παμπαίδων Α

Παναγιώτης Βουβουδάκης – 1:00.75 – 1ος

Φίλιππος Καππές – 1:07.36 – 7ος

Μιχαήλ Παπαγεωργίου – 1:09.43 – 12ος

200μ. Πεταλούδα

ΟΠΕΝ Γυναικών

Ειρήνη Μπαμπουκλή – 2:26.25 – 8η (προκριματικά: 2:25.70)

Νεανίδων

Ειρήνη Μπαμπουκλή – 2:26.40 – 2η

Παίδων

Κωνσταντίνος Νικολόπουλος – 2:37.05 – 17ος

Κορασίδων

Ειρήνη Οικονόμου – 2:41.28 – 12η

Παμπαίδων Α

Παναγιώτης Βουβουδάκης – 2:15.61 – 1ος

Φίλιππος Καππές – 2:23.69 – 3ος

Μιχαήλ Παπαγεωργίου – 2:29.93 – 7ος

Παμπαίδων Β

Αλέξανδρος Ελαιόπουλος – 2:28.61 – 1ος

100μ. Πρόσθιο

Εφήβων

Φώτης Παπαθανασίου – 1:10.99 – 18ος

Παίδων

Νικόλαος Λάζαρης – 1:15.23 – 26ος

Παγκορασίδων Α

Κωνσταντίνα Πικούλη – 1:18.63 – 4η

Παμπαίδων Β

Ανδρέας Ίγκας – 1:24.53 – 17ος

Παγκορασίδων Β

Ασημίνα Φούντα – 1:28.04 – 20η

200μ. Πρόσθιο

ΟΠΕΝ Ανδρών

Φώτης Παπαθανασίου – 2:32.53 – 25ος

Εφήβων

Φώτης Παπαθανασίου – 2:35.60 – 13ος

Παίδων

Χρήστος Γκουζέλος – 2:49.33 – 17ος

Παγκορασίδων Α

Κωνσταντίνα Πικούλη – 2:46.03 – 1η

Παμπαίδων Β

Ανδρέας Ίγκας – 2:57.96 – 12ος

Παγκορασίδων Β

Ασημίνα Φούντα – 3:08.41- 12η

200μ. Μικτή Ατομική

ΟΠΕΝ Γυναικών

Κωνσταντίνα Μέτσιου 2:25.20 – 2η (προκριματικά: 2:26.34)

Εφήβων

Φώτης Παπαθανασίου – 2:20.67 – 11ος

Νεανίδων

Κωνσταντίνα Μέτσιου – 2:27.19 – 3η

Παίδων

Νικόλαος Λάζαρης – 2:21.77 – 8ος

Χρήστος Γκουζέλος – 2:32.41 – 29ος

Παγκορασίδων Α

Κωνσταντίνα Πικούλη – 2:35.81 – 2η

Παμπαίδων Β

Αλέξανδρος Ελαιόπουλος – 2:31.26 – 1ος

Ανδρέας Ίγκας – 2:43.26 – 12ος

Χριστιάνο Λικάι – 2:43.42 – 13ος

Σωτήρης Μπούζας – 2:45.16 – 16ος

Παγκορασίδων Β

Ασημίνα Φούντα – 2:48.77 – 5η

400μ. Μικτή Ατομική

ΟΠΕΝ Γυναικών

Κωνσταντίνα Μέτσιου – 5:05.46 – 3η (προκριματικά: 5:14.93)

Εφήβων

Ιωάννης Αυγελής – 4:59.63 – 7ος

Νεανίδων

Κωνσταντίνα Μέτσιου – 5:01.29 – 1η

Παίδων

Νικόλαος Λάζαρης – 5:04.44 – 6ος

Παμπαίδων Α

Μιχαήλ Παπαγεωργίου – 5:27.14 – 12ος

Φίλιππος Καππές – 5:27.87 – 13ος

Παμπαίδων Β

Αλέξανδρος Ελαιόπουλος – 5:20.61 – 2ος

Χριστιάνο Λικάι – 5:46.75 – 9ος

4χ100μ. Ελεύθερο

ΟΠΕΝ Γυναικών

ΑΕ Χαϊδαρίου (Αφροδίτη Κατσιάρα, Νεφέλη Γιαννοπούλου, Κωνσταντίνα Μέτσιου, Φωτεινή Μέτσιου) – 4:04.17 – 5η θέση

Νεανίδων

ΑΕ Χαϊδαρίου (Δήμητρα Καρακώττα, Ειρήνη Μπαμπουκλή, Κωνσταντίνα Μέτσιου, Νικολέτα – Κωνσταντίνα Μάργαρη) – 4:04.77 – 3η θέση

Παίδων

ΑΕ Χαϊδαρίου (Νικόλαος Λάζαρης, Χρήστος Γκουζέλος, Δημήτρης Γκαρτζονίκας, Κωνσταντίνος Διασίτης) – 4:04.42 – 15η θέση

Παμπαίδων Α

ΑΕ Χαϊδαρίου (Αντώνης Χατζημπαλιώτης, Αριστείδης Πιχλιβάς, Αρχάγγελος Παπαγεωργίου, Παναγιώτης Βουβουδάκης) – 4:04.84 – 3η θέση

Παμπαίδων Β

ΑΕ Χαϊδαρίου (Αθανάσιος Λάζαρης, Ανδρέας Ίγκας, Χριστιάνο Λικάι, Αλέξανδρος Ελαιόπουλος) – 4:28.22 – 7η θέση

4χ200μ. Ελεύθερο

ΟΠΕΝ Γυναικών

ΑΕ Χαϊδαρίου (Φωτεινή Μέτσιου, Νεφέλη Γιαννοπούλου, Κωνσταντίνα Μέτσιου, Αφροδίτη Κατσιάρα) – 8:30.93 – 1η θέση

Νεανίδων

ΑΕ Χαϊδαρίου (Νικολέτα – Κωνσταντίνα Μάργαρη, Κωνσταντίνα Μέτσιου, Ειρήνη Μπαμπουκλή, Δήμητρα Καρακώττα) – 8:50.22 – 1η θέση

Παίδων

ΑΕ Χαϊδαρίου (Νικόλαος Λάζαρης, Χρήστος Γκουζέλος, Δημήτρης Γκαρτζονίκας, Κωνσταντίνος Διασίτης) – 8:50.69 – 9η θέση

Παμπαίδων Α

ΑΕ Χαϊδαρίου (Αριστείδης Πιχλιβάς, Φίλιππος Καππές, Παναγιώτης Βουβουδάκης, Αντώνης Χατζημπαλιώτης) – 8:46.15 – 2η θέση

Παμπαίδων Β

ΑΕ Χαϊδαρίου (Ανδρέας Ίγκας, Χριστιάνο Λικάι, Αλέξανδρος Ελαιόπουλος, Αθανάσιος Λάζαρης) – 9:39.47 – 4η θέση

4χ100μ. Μικτή Ατομική

Νεανίδων

ΑΕ Χαϊδαρίου (Νικολέτα – Κωνσταντίνα Μάργαρη, Κωνσταντίνα Μέτσιου, Ειρήνη Μπαμπουκλή, Δήμητρα Καρακώττα) – 4:37.29 – 4η θέση

Παίδων

ΑΕ Χαϊδαρίου (Κωνσταντίνος Παναγιώτου, Χρήστος Γκουζέλος, Νικόλαος Λάζαρης, Δημήτρης Γκαρτζονίκας) – 4:34.85 – 13η θέση

Παμπαίδων Α

ΑΕ Χαϊδαρίου ( Αριστείδης Πιχλιβάς, Φίλιππος Καππές, Παναγιώτης Βουβουδάκης, Αντώνης Χατζημπαλιώτης) – 4:32.48 – 4η θέση

Παμπαίδων Β

ΑΕ Χαϊδαρίου (Χριστιάνο Λικάι,Ανδρέας Ίγκας, Αλέξανδρος Ελαιόπουλος, Αθανάσιος Λάζαρης) – 4:58.29 – 5η θέση

Μικτά Φύλα (Παγκορασίδων Α/Παμπαίδων Α)

ΑΕ Χαϊδαρίου (Αντώνης Χατζημπαλιώτης, Κωνσταντίνα Πικούλη, Παναγιώτης Βουβουδάκης, Βασιλική Παπαθανασίου) – 4:15.36 – 6η θέση