Με πέντε μετάλλια επέστρεψαν από το Βόλο οι ομάδες Παμπαίδων Β / Παγκορασίδων Β

Ανανέωση συνεργασίας με τους προπονητές Υδατοφαίρισης
22 Ιουλίου 2019
Απολογισμός του τμήματος Υδατοσφαίρισης της ΑΕ Χαϊδαρίου
29 Ιουλίου 2019

Με πέντε μετάλλια επέστρεψαν από το Βόλο οι ομάδες Παμπαίδων Β / Παγκορασίδων Β

Με την κατάκτηση πέντε μεταλλίων (2 χρυσά, 2 ασημένια, 1 χάλκινο) επέστρεψε η αποστολή της ομάδας κολύμβησης Παμπαίδων Β και Παγκορασίδων Β από το Βόλο, όπου διεξήχθη το πανελλήνιο πρωτάθλημα της κατηγορίας.

Οι νεαροί αθλητές της ΑΕΧ είχαν εξαιρετικές παρουσίες και συμμετοχή σε τελικούς των κατηγοριών όπου συμμετείχαν, ενώ πέτυχαν αξιόλογες επιδόσεις ξεπερνώντας για ακόμα μία φορά τον εαυτό τους. Δύο χρυσά και ένα ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Παναγιώτης Βουβουδάκης στα αγωνίσματα της Πεταλούδας (50μ. – ασημένιο, 100μ. και 200μ. – χρυσό),  ενώ οι δύο σκυτάλες των αγοριών στα 4χ100μ. Ελεύθερο και στα 4χ200μ. Ελεύθερο αποτελούμενες από τους Αριστείδη Πιχλιβά,  Φίλιππο Καππέ, Παναγιώτη Βουβουδάκη και Αντώνη Χατζημπαλιώτη κατέκτησαν το χάλκινο και το ασημένιο μετάλλιο αντίστοιχα.

Με τη λήξη των αγώνων ανακοινώθηκε από την ΚΟΕ η συνολική βαθμολογία στις Κατηγορίες Παίδων/Κορασίδων και Παμπαίδων/Παγκορασίδων (Α’ και Β’). Εκεί, η ΑΕΧ τερμάτισε στην 19η θέση με 361,5 βαθμούς. Στα αγόρια ήταν 13η με 237,5 και στα κορίτσια 25η με 124 βαθμούς.

Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές που έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό όλη τη χρονιά, στους γονείς που στάθηκαν αρωγοί δίπλα τους και φυσικά στους προπονητές, Παναγιώτη Καλογερόπουλο και Βάσω Κρέστα,  που με ήθος, επιμονή και υπομονή δούλεψαν με τους νεαρούς αθλητές. Είμαστε περήφανοι για όλους σας.

Στην αποστολή συμμετείχαν οι: Βάσω Κρέστα (προπονήτρια), Αντώνης Χατζημπαλιώτης, Δέσποινα Ναστούλη, Αριστείδης Πιχλιβάς, Βασιλική Παπαθανασίου, Αρχάγγελος Παπαγεωργίου, Αθανασία Μαυριδοπούλου, Παναγιώτης Βουβουδάκης, Εμμανουέλα Μιχαλοπούλου, Φίλιππος Καππές και Μιχαήλ Παπαγεωργίου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αθλητών της ΑΕΧ

50μ. Ελεύθερο

Παμπαίδων Β

Αντώνης Χατζημπαλιώτης – 28.56 – 8ος στον τελικό Β(προκριματικά – 28.14)

Παγκορασίδων Β

Δέσποινα Ναστούλη – 32.32 – 54η

100μ. Ελεύθερο

Παμπαίδων Β

Αντώνης Χατζημπαλιώτης – 1:00.28 – 7ος  (προκριματικά – 1:00.66)

200μ. Ελεύθερο

Παμπαίδων Β

Αντώνης Χατζημπαλιώτης – 2:11.01 – 2ος στον τελικό Β (προκριματικά – 2:12.57)

Αριστείδης Πιχλιβάς – 2:16.08 – 21ος

Παγκορασίδων Β

Βασιλική Παπαθανασίου – 2:25.37 – 21η

Δέσποινα Ναστούλη – 2:34.56 – 39η

400μ. Ελεύθερο

Παμπαίδων Β

Αριστείδης Πιχλιβάς – 4:51.50 – 19ος

Αρχάγγελος Παπαγεωργίου – 5:03.44 – 27ος

Παγκορασίδων Β

Βασιλική Παπαθανασίου – 5:01.24 – 21η

Αθανασία Μαυριδοπούλου – 5:06.81 – 27η

800μ. Ελεύθερο

Βασιλική Παπαθανασίου – 10:05.45 – 10η

50μ. Ύπτιο

Παγκορασίδων Β

Δέσποινα Ναστούλη – 37.18 – 46η

100μ. Ύπτιο

Παμπαίδων Β

Αρχάγγελος Παπαγεωργίου – 1:15.69 – 38ος

200μ. Ύπτιο

Παγκορασίδων Β

Δέσποινα Ναστούλη – 2:50.83 – 41η

50μ. Πεταλούδα

Παμπαίδων Β

Παναγιώτης Βουβουδάκης – 27.90 – 2ος (προκριματικά – 28.28)

Παγκορασίδων Β

Εμμανουέλα Μιχαλοπούλου – 33.46 – 28η

100μ. Πεταλούδα

Παμπαίδων Β

Παναγιώτης Βουβουδάκης – 1:01.86 – 1ος (προκριματικά – 1:01.45)

Φίλιππος Καππές – 1:09.51 – 17ος

Μιχάηλ Παπαγεωργίου – 1:11.65 – 28ος

Παγκορασίδων Β

Εμμανουέλα Μιχαλοπούλου –  1:13.10 – 5η στον τελικό Β (προκριματικά – 1:13.75)

200μ. Πεταλούδα

Παγκορασίδων Β

Εμμανουέλα Μιχαλοπούλου – 2:49.12 – 7η στον τελικό Β (προκριματικά – 2:47.70)

Παμπαίδων Β

Παναγιώτης Βουβουδάκης – 2:18.94 – 1ος (προκριματικά – 2:18.85)

Φίλιππος Καππές – 2:29.94 – 3ος στον τελικό Β (προκριματικά – 2:33.96)

Μιχαήλ Παπαγεωργίου – 2:29.95 – 4ος στον τελικό Β (προκριματικά – 2:32.54)

200μ. Μικτή Ατομική

Παγκορασίδων Β

Αθανασία Μαυριδοπούλου – 2:47.03 – 18η

Παμπαίδων Β

Αριστείδης Πιχλιβάς – 2:32.77 – 3ος στον τελικό Β (προκριματικά – 2:33.66)

400μ. Μικτή Ατομική

Παμπαίδων Β

Φίλιππος Καππές – 5:27.91 – 3ος στον τελικό Β (προκριματικά – 5:32.43)

Μιχαήλ Παπαγεωργίου – 5:32.70 – 4ος στον τελικό Β (προκριματικά – 5:35.07)

Παγκορασίδων Β

Εμμανουέλα Μιχαλοπούλου – 5:55.40 – 7η στον τελικό Β (προκριματικά – 5:47.36)

Αθανασία Μαυριδοπούλου – 5:50.11 – 17η

4χ100μ. Ελεύθερο

Παγκορασίδων Β

ΑΕ Χαϊδαρίου (Εμμανουέλα Μιχαλοπούλου, Αθανασία Μαυριδοπούλου, Δέσποινα Ναστούλη, Βασιλική Παπαθανασίου) – 4:35.30 – 10η θέση

Παμπαίδων Β

ΑΕ Χαϊδαρίου (Αριστείδης Πιχλιβάς, Αντώνης Χατζημπαλιώτης, Φίλιππος Καππές, Παναγιώτης Βουβουδάκης) – 4:06.19 – 3η θέση

4χ200μ. Ελεύθερο

Παμπαίδων Β

ΑΕ Χαϊδαρίου (Αριστείδης Πιχλιβάς,  Φίλιππος Καππές, Παναγιώτης Βουβουδάκης, Αντώνης Χατζημπαλιώτης) – 8:52.21 – 2η θέση

Παγκορασίδων Β

ΑΕ Χαϊδαρίου (Αθανασία Μαυριδοπούλου, Δέσποινα Ναστούλη, Βασιλική Παπαθανασίου, Εμμανουέλα Μιχαλοπούλου) – 10.00.70 – 11η θέση