24 μετάλλια για την αγωνιστική ομάδα κολύμβησης στο Τρόπαιο Νηρέα
4 Δεκεμβρίου 2019
Ένα οκτάλεπτο ήταν αρκετό για την πρώτη ήττα της ομάδας πόλο
15 Δεκεμβρίου 2019

Μεγάλη νίκη που την φέρνει στη δεύτερη θέση του Βόρειου Ομίλου της Α2 Υδατοσφαίρισης Ανδρών πέτυχε η ΑΕ Χαϊδαρίου, αφού επικράτησε με 9-8 του Νηρέα Γέρακα εκτός έδρας. Το συγκρότημα του Θοδωρή Ανδρεάκου ήταν καλύτερο στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και έφτασε σε προβάδισμα τριών γκολ (3-6 και 5-8) δύο φορές στην αναμέτρηση.

Η ΑΕΧ είχε επιθετικά σε μεγάλη ημέρα τον Οικονομόπουλο που σημείωσε τα τρία πρώτα γκολ (από τα τέσσερα συνολικά που σημείωσε στο πρώτο ημίχρονο και στον αγώνα συνολικά) της ομάδας σε παίκτη παραπάνω, ενώ στη συνέχεια δράση ανέλαβε και ο Καλής. Η ΑΕΧ έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 3-6, ενώ η πολύ καλή αμυντική λειτουργία πάνω στους φουνταριστούς του Νηρέα από τους Γρηγορόπουλο και Παναγούλη με τις βοήθειες που έβγαιναν συνεχώς, αλλά και οι καίριες επεμβάσεις του Μιγόπουλου έδειχναν πως θα φτάσει στη νίκη.

Ο Νηρέας Γέρακα στη συνέχεια αντέδρασε και μείωσε σε 5-6 εκμεταλλευόμενος καταστάσεις κόντρας που βρήκε στην τρίτη περίοδο, όμως στην αμέσως επόμενη φάση ο Γκότσης σκόραρε για το 5-7 ύστερα από μπάσιμο και ασίστ του Οικονομόπουλου. Στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου ο πιο έμπειρος πάικτης της ομάδας Πάνος Κουρτίδης πέτυχε γκολ σε παίκτη παραπάνω (5-8), όμως ο Νηρέας έφερε το παιχνίδι στο γκολ με τέρματα των Παππά και Κυζιώρου σε κόντρα και παραπάνω αντίστοιχα. Μάλιστα, σε εκείνο το σημείο ο Μιγόπουλος έκανε μεγάλη επέμβαση και στη συνέχεια η ΑΕΧ κέρδισε πέναλτι στο οποίο ευστόχησε ο Καλής για το 7-9. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο ένα γκολ τη διαφορά με εύστοχο πέναλτι.

Νηρέας Γέρακα – ΑΕ Χαϊδαρίου 8-9 (2-3, 1-3, 2-1, 3-2)

Νηρέας Γέρακα (Τάσος Σχίζας): Πανής, Παπαδογεωργάκης, Παπαδόπουλος Γρ., Παπαδόπουλος Π., Μαυρεδάκης, Παππάς Αλ. 2, Μαντζώρος, Σταθόπουλος, Καρυπίδης 1, Πισσίας 1, Κολυβάς 1, Κυζιώρος 2, Βασιλάκης Ν., Βασιλάκης Β., Κουλουκτσής 1

ΑΕ Χαϊδαρίου (Θοδωρής Ανδρεάκος): Οριάνος, Ρουμάνης, Καραγιάννης, Οικονομόπουλος 4, Παναγούλης, Γκότσης Γ. 1, Στυλιανάκης, Γρηγορόπουλος, Λαμπρόπουλος Φ., Καλής 3, Γιαβαρίδης, Ξυλάς, Μιγόπουλος, Κουρτίδης 1, Τσιότσιος