Αξιόλογη παρουσία των Παίδων στο 9ο Splash Water Polo Mini Tournament
20 Νοεμβρίου 2019
Παρέμεινε αήττητη η ομάδα πόλο απέναντι στο Μίλωνα (video)
1 Δεκεμβρίου 2019

Μεγάλο «διπλό» με εκπληκτική ανατροπή στο τελευταίο οκτάλεπτο πέτυχε η ομάδα Υδατοσφαίρισης Ανδρών της ΑΕ Χαϊδαρίου στην πρεμιέρα της Α2. Το συγκρότημα του Θοδωρή Ανδρεάκου επικράτησε με 11-10 στη Θεσσαλονίκη επί του Άρη κι ενώ βρέθηκε να χάνει με 9-7 στη λήξη της τρίτης περιόδου. Όμως, χάρη σε ένα σερί 4-0 στα πέντε πρώτα λεπτά του τελευταίου οκταλέπτου με τέρματα των Κουρτίδη, Καλή, Οικονομόπουλου και Γιαβαρίδη έφτασε στο 9-11 πριν οι γηπεδούχοι μειώσουν στο τελικό σκορ λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της αναμέτρησης.

Αυτό είναι το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα για την ΑΕΧ που επικράτησε ενός πολύ καλού αντιπάλου θα διεκδικήσει την είσοδο στα πλέι οφ της συγκεκριμένης κατηγορίας.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν ισορροπημένα στο παιχνίδι. Ο Άρης προηγήθηκε με τον Αλιαπούλιο, όμως Οικονομόπουλος και Ξυλάς απάντησαν για την ομάδα μας (1-2). Οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν με τέρμα σε παίκτη παραπάνω του Σιώπκα, με τον Καλή να δίνει το προβάδισμα και πάλι στην ΑΕΧ (2-3). Οι γηπεδούχοι όμως ήταν ανώτεροι στα επόμενα λεπτά και με σερί 4-0 έφτασαν σε προβάδισμα 6-3 στη διάρκεια της δεύτερης περιόδου. Ο Γρηγορόπουλος μείωσε σε 6-4 (σκορ ημιχρόνου) και στη συνέχεια το δεύτερο γκολ του Ξυλά έφερε το παιχνίδι στο γκολ (6-5) στις αρχές της τρίτης περιόδου. Ο Μίχας έκανε το 7-5 για τον Άρη με τους Χαϊδαριώτες να απαντούν με τέρματα των Καλή και Οικονομόπουλου που έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (7-7, 4:38 πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου). Σε εκείνο το σημείο ο Άρης πέτυχε δύο γκολ με τους Νάνο και Τάτση και μπήκε προηγούμενος με 9-7 στην τελευταία περίοδο.

Η ΑΕΧ όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Οι «πράσινοι» έκαναν ένα εκπληκτικό σερί 3-0 στα μισά του τέταρτου οκταλέπτου (Κουρτίδης, Καλής, Οικονομόπουλος τα γκολ) με το Σταύρο Γιαβαρίδη να βάζει το κερασάκι στην τούρτα για το 9-11. Το μόνο που κατάφεραν οι «κιτρινόμαυροι» ήταν να μειώσουν με τον Νάνο λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη στο τελικό 10-11.

Άρης Θεσσαλονίκης – ΑΕ Χαϊδαρίου 10-11 (3-3, 3-1, 3-3, 1-4)

Άρης Θεσσαλονίκης (Μανώλης Γούναρης): Τσακίρης, Κουνέλας, Γιόγκας, Παπασιλέκας, Αλιαπούλιος 2, Μίχας 1, Νάνος 3, Παυλίδης, Σιώπκας 2, Σολογάννης, Γκαρλής, Δούμας, Τάτσης 2, Πολύζος

ΑΕ Χαϊδαρίου (Θοδωρής Ανδρεάκος): Οριάνος, Ρούμανης, Καραγιάννης, Οικονομόπουλος 3, Παναγούλης, Γκότσης Γ., Στυλιανάκης, Γρηγορόπουλος 1, Μπόγρης, Καλής 3, Γιαβαρίδης 1, Ξύλας 2, Μιγόπουλος, Κουρτίδης 1, Τσιότσιος