Σπουδαία εμπειρία στο κύπελλο για την ομάδα πόλο, άφησε υποσχέσεις ενόψει Α2

Έτοιμη για την ιστορική συμμετοχή στο θεσμό του κυπέλλου η ομάδα πόλο της ΑΕΧ!
5 Νοεμβρίου 2019
Πληθώρα μεταλλίων στο West Side Fin Festival για τους αθλητές της ΑΕ Χαϊδαρίου
11 Νοεμβρίου 2019

Μια πολύ καλή εμφάνιση απέναντι σε μία από τις κορυφαίες ομάδες της Α1 πραγματοποίησε η ομάδα πόλο της ΑΕ Χαϊδαρίου. Το συγκρότημα του Θοδωρή Ανδρεάκου μπορεί να ηττήθηκε με 14-7 στην Α’ Φάση του Κυπέλλου, ωστόσο άφησε υποσχέσεις ενόψει της έναρξης του πρωταθλήματος της Α2 (24 Νοεμβρίου). Η ΑΕΧ έδωσε τον πρώτο της ιστορικό αγώνα στο θεσμό του κυπέλλου και ήταν αξιοπρεπέσταση απέναντι σε έναν αντίπαλο που έχει υψηλές στοχεύσεις που φτάνουν ακόμα και στον τελικό του συγκεκριμένου θεσμού.

Ο Υδραϊκός ξεκίνησε σαφώς καλύτερα στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 5-0 στο πρώτο οκτάλεπτο με το Νίκο Παπασηφάκη να πετυχαίνει μέχρι εκείνη τη στιγμή τρία γκολ. Η ΑΕΧ μείωσε με τον Φοίβο Καλή σε 5-1, όμως ένα νέο σερί 4-0 της αντίπαλης ομάδας έφερε το σκορ στο 9-1 του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης οι αθλητές του Θοδωρή Ανδρεάκου πραγματοποίησαν σπουδαία εμφάνιση. Αρχικά μείωσαν με τους Γκότση και Καλή, ενώ στην τελευταία περίοδο έκαναν ένα επιμέρους σκορ 3-4 υπέρ τους φτάνοντας στο τελικό 14-7. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας ήταν ο Φοίβος Καλής που πέτυχε πέντε γκολ, μερικά από τα οποία πολύ όμορφα, ενώ από ένα σημείωσαν οι Γιώργος Γκότσης και Κώστας Καραγιάννης.

Η ΑΕΧ  θα λάβει μέρος τις επόμενες ημέρες σε τουρνουά ομάδων υδατοσφαίρισης ομάδων Α2 που θα λάβει χώρα στη Λάρισα.

Υδραϊκός – ΑΕ Χαϊδαρίου 14-7 (5-0, 4-1, 2-2, 3-4)

Υδραϊκός (Δημήτρης Κραβαρίτης): Γαλανόπουλος, Κόχειλας 2, Γούρας 1, Κοκκινάκης, Χατζηκυριακάκης, Πρέκας 1, Μπλάνης, Αλευρόπουλος 1, Αργυρόπουλος Κ., Παπασηφάκης 5, Τσαχειλίδης 3, Καπετανάκης, Πωλογεώργης, Όμπερτ, Ίρβινγκ 1

ΑΕ Χαϊδαρίου (Θοδωρής Ανδρεάκος): Οριάνος, Στυλιανάκης, Τσιότσιος, Οικονομόπουλος, Ξυλάς, Καραγιάννης 1, Καλής 5, Γρηγορόπουλος, Παναγούλης, Ρουμάνης, Γιαβαρίδης, Γκότσης Γ. 1, Μιγόπουλος, Κουρτίδης