Στην Εθνική ομάδα Νεανίδων Ευδοξία Θωμάκου και Ελπίδα Μάκκα
10 Μαΐου 2018
Εξαιρετική παρουσία στο μίτινγκ Ακρόπολις και όριο για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα για τη Φωτεινή Μέτσιου!
14 Μαΐου 2018

Σταμάτησε στις 9 νίκες το σερί της ΑΕΧ

Στις εννέα νίκες σταμάτησε το σερί της ΑΕ Χαϊδαρίου, αφού το συγκρότημα του Θοδωρή Ανδρεάκου υπέστη την πρώτη του ήττα από το παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής και μετά. Η ομάδα μας ηττήθηκε με 12-9 από τον Παναθηναϊκό που ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης. Έτσι, και μετά τη νίκη του ΓΣ Περιστερίου επί του Ηλυσιακού με 13-9, είναι σχεδόν σίγουρο πως η ΑΕΧ θα καταλάβει την 2η θέση του Α’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Α2 Ανδρών και θα μπει με δύο βαθμούς στα πλέι οφ.

Η ΑΕΧ μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και προηγήθηκε με 2-1 χάρη, όμως ο Παναθηναϊκός με σερί 4-0 έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 5-3. Η ομάδα μας με δύο γρήγορα γκολ στην αρχή του δεύτερου μισού του αγώνα έφερε το παιχνίδι στα ίσα, όμως το «τριφύλλι» με νέο σερί 3-0 έκλεισε την τρίτη περίοδο μπροστά με 8-5.

Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες της ΑΕΧ μπήκαν αποφασισμένοι να μην αφήσουν το παιχνίδι να τους ξεφύγει τόσο εύκολα και κατάφεραν να κάνουν ένα σερί 4-0 με το οποίο προσπέρασαν (8-9) τέσσερα περίπου λεπτά πριν το τέλος. Μάλιστα η ομάδα του Χαϊδαρίου έχασε και ευκαιρία να κάνει δύο τα γκολ της διαφοράς. Αυτό δεν έγινε και ο Παναθηναϊκός με δύο γκολ στην κόντρα κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 10-9 το οποίο διαχειρίστηκε σωστά φτάνοντας στο τελικό 12-9.

Παναθηναϊκός – ΑΕ Χαϊδαρίου 12-9 (1-2, 4-1, 3-2, 4-4)

Παναθηναϊκός (Κώστας Πασλής): Παρασκευόπουλος, Αναστασιάδης 1, Παπαδημητρίου, Ορφανός, Χατζηστεφάνου 3, Φλωρόπουλος, Βυθούλκας Κ., Κανελλόπουλος, Βυθούλκας Α. Λύκαρης 2, Ταπίνης, Γκαράνης 3, Μαλισιόβας, Μπερτόλης 3

ΑΕ Χαϊδαρίου (Θοδωρής Ανδρεάκος): Χατζηιωάννου, Σημαντήρης, Βασιλάκης, Μητρόπουλος, Κόχειλας 3, Ρονζίνο, Δούκας 1, Οικονομόπουλος, Αγκόρτσας 2, Γκότσης 1, Τσάκος, Κουρτίδης, Τσάβαρης, Μπέτσες, Γαβαλάς 2