Στην 3η θέση της Ελλάδας οι Νεάνιδες της ΑΕΧ – 12 Μετάλλια για τους κολυμβητές του συλλόγου στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων/Νεανίδων

Απολογισμός του τμήματος Υδατοσφαίρισης της ΑΕ Χαϊδαρίου
29 Ιουλίου 2019
Στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα OPEN WATER Νέων η Φωτεινή Μέτσιου
1 Αυγούστου 2019

Με μεγάλη επιτυχία για την ΑΕ Χαϊδαρίου ολοκληρώθηκε το πανελλήνιο πρωτάθλημα Κολύμβησης της κατηγορία Εφήβων/Νεανίδων στο Ιλίσιο Κολυμβητήριο. Οι αθλητές του Παναγιώτη Καλογερόπουλου και της Βάσως Κρέστα είχαν συνολική συγκομιδή 5 χρυσά, 5 ασημένια και 2 χάλκινα μετάλλια, γεγονός που τους κατέταξε στην 7η θέση της συνολικής βαθμολογίας. Ακόμα μεγαλύτερη η επιτυχία  για τις νεάνιδες του συλλόγου που με 271 βαθμούς βρέθηκαν στην τρίτη θέση της γενικής.

Στα ατομικά αγωνίσματα, 4 χρυσά μετάλλια κατέκτησε η Φωτεινή Μέτσιου, που ήταν πρώτη στα 200μ., 400μ., 800μ. και 1500μ. Ελεύθερο, ενώ στα τρία από αυτά τα αγωνίσματα (400μ., 800μ. και 1500μ. Ελεύθερο) την ακολούθησε η Δήμητρα Καρακώττα που πήρε τρία ασημένια. Η νεαρή πρωταθλήτρια ήταν 5η στα 200μ. του ίδιου στυλ.

Ένα μετάλλιο κάθε χρώματος κρέμασε στο στήθος της η Νικολέτα – Κωνσταντίνα Μάργαρη. Η αθλήτρια του συλλόγου μας σημείωσε τη μεγαλύτερή της επιτυχία στα 50μ. Πεταλούδα, όπου ήταν 1η, ενώ ήταν 2η στα 50μ. Ύπτιο, 3η στα 100μ. Ύπτιο και 4η στα 50μ. Ελεύθερο.

Τα άλλα δύο μετάλλια για την ΑΕΧ προήλθαν από τις σκυτάλες. Εκεί, στα 4χ200μ. Ελεύθερο Νεανίδων η ομάδα της ΑΕΧ αποτελούμενη από τις Νικολέτα – Κωνσταντίνα Μάργαρη, Δήμητρα Καρακώττα, Φωτεινή Μέτσιου και Ευθυμία Ανδρικοπούλου – Γκίλα ήταν 2η, ενώ στα 4χ100μ. Ελεύθερο οι ίδιες αθλήτριες βρέθηκαν στην 3η θέση.

Καλή παρουσία είχαν και οι Ιωάννης Αυγελής (5ος στα 400μ. Μικτή Ατομική) και Κωνσταντίνος Δουκόπουλος (21ος στα 200μ. Μικτή Ατομική), ενώ συνέβαλαν και στην 5η θέση στα 4χ100μ. Ελεύθερο Mixed μαζί με τις Νικολέτα – Κωνσταντίνα Μάργαρη και Φωτεινή Μέτσιου.

Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια σε όλες τις αθλήτριες και τους αθλητές, καθώς και στους προπονητές τους Παναγιώτη Καλογερόπουλο και Βάσω Κρέστα για την εξαιρετική δουλειά που πραγματοποιούν καθημερινά στις προπονήσεις.

Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα των αθλητών της ΑΕΧ

50μ. Ελεύθερο

Νεανίδων

Νικολέτα – Κωνσταντίνα Μάργαρη – 27.13 – 4η (προκριματικά – 27.52)

200μ. Ελεύθερο

Νεανίδων

Φωτεινή Μέτσιου – 2:03.60 – 1η (προκριματικά – 2:09.24)

Δήμητρα Καρακώττα – 2:11.38 – 5η (προκριματικά – 2:11.84)

400μ. Ελεύθερο

Νεανίδων

Φωτεινή Μέτσιου – 4:25.46  – 1η (προκριματικά – 4:32.25)

Δήμητρα Καρακώττα – 4:32.64  – 2η (προκριματικά – 4:33.45)

Νεανίδων

Νικολέτα – Κωνσταντίνα Μάργαρη – 30.60 – 2η (προκριματικά – 31.36)

100μ. Ύπτιο

Νεανίδων

Νικολέτα – Κωνσταντίνα Μάργαρη -1:08.12 – 3η (προκριματικά – 1:08.77)

50μ. Πεταλούδα

Νεανίδων

Νικολέτα – Κωνσταντίνα Μάργαρη – 27.96 – 1η (προκριματικά – 28.35)

200μ. Μικτή Ατομική

Εφήβων

Κωνσταντίνος Δουκόπουλος – 2:22.17 – 21ος

400μ. Μικτή Ατομική

Εφήβων

Ιωάννης Αυγελής – 4:45.31 – 5ος (προκριματικά – 4:49.46)

4χ100μ. Ελεύθερο

Νεανίδων

ΑΕ Χαϊδαρίου (Νικολέτα – Κωνσταντίνα Μάργαρη, Δήμητρα Καρακώττα, Φωτεινή Μέτσιου, Ευθυμία Ανδρικοπούλου – Γκίλα) – 4:03.66 – 3η θέση

Mixed

ΑΕ Χαϊδαρίου (Νικολέτα – Κωνσταντίνα Μάργαρη, Ιωάννης Αυγελής, Φωτεινή Μέτσιου, Κωνσταντίνος Δουκόπουλος) – 3:51.47 – 5η θέση

4χ200μ. Ελεύθερο

Νεανίδων

ΑΕ Χαϊδαρίου (Δήμητρα Καρακώττα, Φωτεινή Μέτσιου, Νικολέτα – Κωνσταντίνα Μάργαρη, Ευθυμία Ανδρικοπούλου – Γκίλα) – 8:38.66 – 2η θέση